Smart Technology Group

22 05 2018
Napisał: admin

Rozwiązanie problemu z osiedlowymi parkingami

Codzienny sznur samochodów przed szlabanem. Poddenerwowani mieszkańcy narzekający na administrację. Uciążliwe koszty eksploatacji związane z pilotami. Oto kłopoty z osiedlowymi parkingami, które rozwiązuje SMART RFID.

Wraz ze wzrostem liczby grodzonych osiedli, przed zarządzającymi nimi spółdzielniami mieszkaniowymi pojawiło się nowe wyzwanie. Zapewnienie mieszkańcom jak najdogodniejszego wjazdu i wyjazdu.

Marzenia nie do spełnienia?
Temat jest palący, gdyż codziennie dotyczy on kilkuset osób wyjeżdżających samochodami do pracy, na uczelnie czy zakupy. Wszystkim im zależy na jak najszybszym i najsprawniejszym przejechaniu pod szlabanem. Najlepiej ? bez zatrzymywania się i z minimalnym zakresem niezbędnych do wykonania czynności służących podniesieniu bariery. Przedstawiciele spółdzielni również mają swoje oczekiwania: chcieliby zapewnić mieszkańcom jak największy komfort przy jednocześnie jak najmniejszych ponoszonych wydatkach. Do tej listy życzeń dorzuca się jeszcze zapewnienie wygodnego wjazdu na osiedlowy parking gościom składającym wizytę mieszkańcom.
Do tej pory zaspokojenie potrzeb obu grup było nie tyle trudne, co wręcz niemożliwe. Nie istniało rozwiązanie, które łączyłoby w sobie wszystkie wyżej wymienione zalety: wygoda i automatyzacja obsługi, płynność przejazdu oraz niskie koszty eksploatacji. Każde z dotychczasowo stosowanych narzędzi ma z punktu widzenia mieszkańców i spółdzielni różne wady:
a) pilot -ograniczona odległość działania, można zapomnieć go z domu lub zgubić, wymaga wymiany baterii, psuje się, jednostkowy koszt zakupu jest znaczący;
b) kod dostępu ? niekomfortowy przy złej pogodzie, wymaga zatrzymania się i generuje zatory, łatwy do przejęcia przez osoby postronne, może zostać zapomniany przez kierowcę, co rodzi kłopotliwe sytuacje;
c) aplikacja Bluetooth / GSM ? czasochłonna i niewygodna, wymaga oderwania rąk od kierownicy, konieczne posiadanie telefonu w samochodzie, zazwyczaj na jednego mieszkańca dostępna jest tylko jedna aplikacja.

Sekret tkwi w kombinacji?
Nie oznacza to, że stosowane rozwiązania są z gruntu niefunkcjonalne. Aplikacja GSM, mimo swoich wad, jako jedyna pozwala na podnoszenie szlabanu ze znacznej odległości. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wpuścić pod blok zaproszonych gości. Aplikacja Bluetooth, uruchamiana bezpośrednio z osobistego smartfona, gwarantuje, że nikt poza kierowcą nie zyska wjazdu na parking.
Można za to stwierdzić, że dostępne metody są niekompletne. Dopiero połączenie ich w jeden system mogłoby znacznie zwiększyć komfort mieszkańców. Ale przy jednym bardzo ważnym zastrzeżeniu. System taki musiałby również korzystać z bezprzewodowej technologii RFID.
To wciąż zbyt rzadko stosowane na polskich osiedlach narzędzie. Mimo że jest ono stworzone do parkingów. Dzięki zwykłej naklejce umieszczonej na przedniej szybie lub identyfikatorze zawieszonym na lusterku wstecznym szlaban może być podnoszony:
a) automatycznie ? bez konieczności żadnej akcji ze strony kierowcy. Ani na chwilę nie musi on odrywać rąk z kierownicy;
b) z odległości ? samochód z naklejką może być rozpoznawany nawet z 8 metrów. Bez względu na pogodę (przeszkodą nie jest deszcz, mgła ani śnieżyca);
c) bez zatrzymywania się.
Takiej naklejki nie sposób zgubić ani uszkodzić. Nie skorzysta z niej inny kierowca, nie ukradnie jej osoba niepożądana. Nic więc dziwnego, że jawi się ona jako atrakcyjna alternatywa wobec pilota czy kodu dostępu.

SMART RFID ułatwia życie
I właśnie taki parkingowy kombajn, czyli połączenie RFID z Bluetooth i GSM oferuje Smart Technology Group. Jest to pierwsze w Polsce rozwiązanie, które łączy w sobie to, co najlepsze do zarządzania wjazdem/wyjazdem. Jednocześnie, jest to propozycja atrakcyjna tak dla kierowców, jak i dla spółdzielni mieszkaniowej.
Zaletami dla mieszkańców jest właśnie wygoda. Dzięki RFID znikają zatory, szlaban bowiem podnosi się sam, automatycznie rozpoznając wjeżdżający lub wyjeżdżający pojazd. Kierowca nie musi więc angażować się w żadne rozpraszające go lub czasochłonne czynności. Wjazd odbywa się płynnie. Moduł GSM pozwala otwierać parkingowy szlaban, chociażby siedząc w salonie w oczekiwaniu na zaproszonych gości.
Spółdzielnia mieszkaniowa, która zdecyduje się na montaż SMART RFID, może liczyć nie tylko na niemierzalną wdzięczność mieszkańców, ale również na realne oszczędności. Z pozycji kosztów znika przecież zakup pilotów, ich wymiana i bieżący serwis (wymiana baterii, naprawa). Eliminowane jest też ryzyko, że z parkingu, mimo znacznych wydatków na zabezpieczenie, korzystać będą osoby do tego nieuprawnione.
Również instalatorzy mogą ze spokojem podchodzić do SMART RFID. Charakteryzuje się ono łatwą instalacją i prostą integracją. Na dodatek, SMART RFD może działać w trybie autonomicznym ? czyli bez komputera. Baza danych kierowców uprawnionych do wjazdu znajduje się w czytniku obsługującym szlaban. Kolejna oszczędność generowana jest przez fakt, że jeden czytnik jest w stanie obsłużyć 8 anten, czyli 4 szlabany, każdy zainstalowany na innym wjeździe.
Obie grupy stają więc przed szansą na spełnienie swoich marzeń. Pod warunkiem, że na osiedlowym parkingu zainstalowane zostanie SMART RFID.

top