Smart Technology Group

25 07 2018
Napisał: admin

Bezpieczeństwo Twoich pracowników jest tego warte

Od lat największym minusem ewakuacji  fabryk i biur jest brak precyzyjnej informacji na temat ruchu i bieżącej lokalizacji pracowników. To śmiertelne zagrożenie dla ewakuowanej załogi. Rozwiązanie tego problemu proponuje Smart Technology Group.

 

Cel każdej ewakuacji pozostaje niezmienny: to jak najszybsze wydostanie wszyskich pracowników z zagrożonego terenu. Dlatego system precyzyjnej lokalizacji jest bardzo ważnym czynnikiem, który wzmacnia efektywność ewakuacji. Możliwości działania koordynatora ewakuacji nie mającego realnej wiedzy na temat miejsca przebywania pracownika w konkretnym czasie są zdecydowanie ograniczone. Konsekwencje tego stanu rzeczy mogą być tragiczne. Lokalizacja ? koniecznie w czasie rzeczywistym – jest istotnym elementem również we współpracy koordynatora ze służbami ratunkowymi i medycznymi.
Ich przedstawiciele po przyjeździe na miejsce zdarzenia wymagają natychmiastowej informacji, czy jakieś osoby pozostały w miejscu zagrożenia. A jeśli tak ? to gdzie należy ich szukać.

O tym, jak realnym zagrożeniem jest niewystarczająco rozbudowany system ewakuacji, świadczy cały szereg wypadków w zakładach i fabrykach na całym świecie. Wystarczy przywołać kilka pierwszych z brzegu przykładów z ostatnich lat, w których ktoś poniósł śmierć lub doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu przez brak odpowiedniego systemu ewakuacyjnego.

Jeden z największych pożarów na terenie pracy miał miejsce w Bangladeszu w 2012 roku, gdzie podczas ewakuacji fabryki zginęło ponad 120 pracowników. Ratownikom udało się uratować osoby które schroniły się na dachu, ale nie byli w stanie znaleźć tych uwięzionych w budynku. Spaliły się one żywcem przez brak bieżącego śledzenia aktualnej lokalizacji pracowników.1

W krajach wysoko rozwiniętych problem jest równie zauważalny. W 2017 roku w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku doszło do pożaru w fabryce kosmetyków. Rannych zostało ponad 40 osób, w tym 7 strażaków, którzy nie mieli wiarygodniej informacji na temat stanu osób, które pozostały w budynku2.

Również w Europie zdarzają się sytuacje, w których podczas ewakuacji dochodzi do śmierci. W 2016 roku w Niemczech w siedzibie Ludwigshafen wybuchł pożar, w którym sześciu pracowników doznało poważnych obrażeń i zostało przewiezionych do szpitala na leczenie. Powodem był brak zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa ewakuowanych3.

W Polsce jednym z największych takich wydarzeń był wybuch w fabryce prochu w Mąkolnie na Dolnym Śląsku w 2017 roku. Spowodował on wiele strat, a przede wszystkim śmierć dwójki pracowników, których ciała znaleziono dopiero po pięciu godzinach poszukiwań4.

Dostrzegając tak poważne luki w obszarze bezpieczeństwa pracy, inżynierowie Smart Technology Group zaproponowali innowacyjne rozwiązanie. To System Nadzoru Ewakuacji: pierwszy na świecie produkt dający koordynatorowi ewakuacji oraz innym osobom nadzorującym przebieg tego procesu komplet informacji, kluczowych dla bezpieczeństwa pracowników.

W Systemie Nadzoru Ewakuacji ?informacja równa się bezpieczeństwo”. Dzięki nowoczesnej technologii  zaproponowanej przez krakowski start-up Smart Technology Group koordynator wie, ile osób musi zameldować się w punkcie zbornym, na bieżąco śledzi aktualną lokalizację pracowników oraz ma wgląd w aktualizowaną listę osób docierających do punktu zbiórki. Cały proces przesyłu informacji jest zautomatyzowany od chwili startu do zakończenia. Oznacza to, że koordynator nie musi wykonywać żadnych czynności, by wspomniane informacje docierały do niego. Również pracownicy identyfikowani są bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań.

Główną zaletą Systemu Nadzoru Ewakuacji jest zapewnienie stuprocentowej skuteczności ewakuacji oraz wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród pracowników. W momencie ewakuacji koordynator musi doprowadzić na miejsce zbiórki wszystkich pracowników znajdujących się w firmie. Stracona sekunda, pomyłka przy liczeniu załogi czy błędna informacja udzielona ratownikom niesie ze sobą tragiczne konsekwencje. Dlatego ważne jest jak najszybsze porównanie liczby pracowników podlegających ewakuacji z tymi znajdującymi się już w punkcie zbiórki.

Mając takie rozwiązanie jak System Nadzoru Ewakuacji od Smart Technology Group, uniknie się przypadków wymienionych kilka akapitów wcześniej: ratownicy zaraz po przyjeździe na miejsce zdarzenia dowiedzieliby się od koordynatora ewakuacji ilu osób brakuje i jaka była ich ostatnia znana lokalizacja.

System Nadzoru Ewakuacji to wiarygodny i nowoczesny system, dzięki któremu wzrasta poziom bezpieczeństwa pracownikówbw dowolnej fabryce, zakładzie czy biurze.

 

 

ŹRÓDŁA

1 https://www.firefighterclosecalls.com/5-firefighters-killed-in-factory-fire-taiwan-lodd/

2 https://eu.usatoday.com/story/news/nation-now/2017/11/20/cosmetics-factory-explosions-fire/882486001/;

3 https://www.independent.co.uk/news/world/europe/germany-explosion-ludwigshafen-basf-chemical-factory-complex-missing-dead-injured-investigation-a7365516.htm

4 https://fakty.interia.pl/dolnoslaskie/news-wybuch-w-fabryce-prochu-dwie-wersje-prokuratury,nId,2395116

top